שְׁאֵלָה:
בעת שימוש במסור ידני, כיצד אוכל לחתוך קו ישר?
anthonyv
2015-03-17 20:42:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כשאני משתמש במסור היד שלי בכדי לבצע חתכים שונים, אני מתקשה מאוד לבצע חתך ישר. איפה אני משתבש, מה חסר לי שנראה שהמקצוענים מצליחים?

היי אנתוני. האם אתה יכול להסביר כמה מהטכניקה הנוכחית שלך? האם אתה מצייר קו על העץ, למשל? איזה סוג עץ אתה חותך?
מוזר שאיש לא הזכיר כי המסור שלו עשוי להיות כפוף
תֵשַׁע תשובות:
#1
+30
Peter Grace
2015-03-17 20:49:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

צעד חשוב מאוד בשימוש במסור ידני הוא לא לכפות את המסור. אתה לא צריך לנסות לכפות את המסור דרך העץ. להבי החיתוך חדים. ברגע שהתחלתם חריץ, הקלו על המסור ותנו לשיניים לעשות את העבודה עבורכם. בטח, זה לוקח קצת יותר זמן בהתחלה, אבל אתה מתוגמל בחתכים ישרים עם קצוות נקיים יותר.

שנית, כשאתה משתמש במסור ידני, הכוח מהשבץ צריך להגיע מגופך. עֶמדָה. אם אתה ביד ימין, עמד עם רגל שמאל רחוקה יותר מימין והישען עם צד שמאל לכיוון החתך. החזיק את המסור כך שאצבע המורה שלך מכוונת לאורך המסור לכיוון שאתה רוצה לחתוך. זה יעזור לשמור על יישור הדברים.

אולי תוסיפו גם ליישור הכתפיים - אני לא מומחה לכך (ואני בינוני בחתכים ישרים) אבל בנוסף לפסקה השנייה שלכם אני די בטוח שיישור כתפיים מועיל לשמירה על הכוח, בדיוק כמו זה נמצא בגולף או בייסבול.
לאחרונה למדתי את טריק האצבע אחרי כל השנים האלה ... אל תשאל אותי על התוצאות שלי עד עכשיו.
#2
+28
Damon
2015-03-20 15:02:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

פיתרון ברור אחד הוא לא לתת למסור לעשות כל מה שאתה לא רוצה שהוא יעשה באמצעות מדריך. במקרה הקל ביותר, אצבעות היד השמאלית שלך הן המדריך, בדומה לשף מקצועי להתמודד בסכין, אלא שבדרך כלל משתמשים במסמר האגודל לשם כך עם מסור.
לחלופין, אתה יכול פשוט להדק חתיכת עץ ישרה בעזרת מהדק בורג. כל גוש ישן של בניית עץ עם חיתוך ישר ואורתוגונלי בקצה יעשה.
רצוי שהמדריך שלך צריך להיות בעל שפוע קטן (ממש קטן) בקצה התחתון כדי להסביר את העובדה שרוב המסורים קבעו שיניים.

אתה יכול כמובן גם לקנות מדריכים אשר יחזיקו את המסור שלך עם מגנטים נדירים של אדמה (אופציונלי אפילו עם זווית מסוימת). אלה הרבה יותר קלים לטיפול ו מהודרים יותר, אך גם קצת יותר יקרים מאשר גוש של בניית עץ. אני משתמש באלה לצורך חיתוך זנבות דופן לפעמים. הם כן נותנים משטח טוב יותר מאשר ניסור ביד חופשית.

ואז, כמובן, השימוש במסור הנכון עושה הבדל עצום גם כן. יש מסורים לחיתוכי קרע (לאורך התבואה) ולחתכים רוחביים (אורתוגונליים לתבואה), ומסורים "אוניברסליים" הפועלים באותה מידה רע שביתה> לשני הכיוונים. מסורים "מערביים" ו"מזרחים "(יפניים), הראשונים חותכים בדחיפה ודורשים כוח רב יותר, האחרונים חותכים" משיכה "ובדרך כלל הם הרבה יותר רזים (0.2-0.6 מ"מ) ובעלי שיניים קטנות בהרבה.

איזו מסור המתאימה לך זה עניין של טעם, אבל אני מאוד מעדיף מסורים יפניים (דוזוקי במידת האפשר, קטבה אם אתה צריך להעמיק מהגב שיאפשר, ryoba עבור הדברים הגסים יותר. Ryoba זמין בדרך כלל עם קרע מצד אחד וחוצה מצד שני, וזה נחמד מאוד).

משיכה בשתי אצבעות היא הרבה יותר נוחה (ואני נוטה להאמין הרבה יותר מדויק) מאשר לעבוד בכוח. אבל גם זה קצת עניין של טעם, תצטרך לנסות.

הנה תמונה של מדריך שעולה חומר של כ -4 € (מתוכם 1 € מיועד למגנטים הניאודמיים בחורים הקטנים) וחמש דקות לייצור:

enter image description here

enter image description here

הודות למגנטים, המסור ייצמד יפה למדריך. מקבלים 100% חתכים ישרים וניצבים בכל פעם. מדריכים דומים זמינים מסחרית מבית וריטאס (בערך פי 10-12 מהמחיר).

אני מתקשה להבין כיצד קשורות שתי התמונות מכיוון שנראה שהן קשורות אחרת. איזה חלק הוא המדריך ואילו העץ שנחתך? תודה!
@ipavlic שתי התמונות מציגות את המדריך. זה 3 חלקים קבועים אורתוגונלית עם מגנטים באחד כך שהמסור (כפי שמוצג בתמונה 2) ייצמד אליו. החלק החתוך לחתוך יהיה מהודק מתחת להיות בדיוק בתוך הזווית. ואז למסור אין ברירה אחרת מלרדת עליו ישר, לחתוך בדיוק בניצב.
#3
+25
Nelstaar
2015-03-17 20:48:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני לא מקצוען אבל הנה הטיפ שלי.

אני מסמן את ארבעת הצדדים ונותן חתך עמוק של 2 מ"מ על ארבעת הצדדים. בדרך זו כאשר מתחילים לחתוך בחלק העליון, הלהב נוטה להישאר בקו אחד עם החיתוכים הקודמים.

הצלחתי די בשיטה זו.

שרטוטים טובים יותר ממילים:

Image of the above with caption "Blade path" and a red line showing where to cut

אפילו ציון עמוק וישר באמצעות קצה ישר מהודק עושה עבורי הבדל גדול. אני מוצא את עצמי גם מצליח עם סגנון ציור שאומר שחותך על המשיכה, ולא משיכת דחיפה.
באיזה כלי השתמשת כדי לצייר את התמונה הזו אם אוכל לשאול?
@HankyPanky, נראה שהוא השתמש בשרטוט
#4
+18
PeterK
2015-04-21 14:42:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מתחיל בעצמי עם ניסור ידני, אך העצות הבאות עבדו עבורי לחיתוכי מסור ישרים יותר:

 • סמן את החיתוכים שלך בעזרת עיפרון או סכין סימון או שניהם. זה מאפשר לך לראות אם אתה עוקב אחר הקו. היתרון הנוסף של שימוש בסכין סימון הוא בכך שהוא מנתק את סיבי העץ, כך שיש פחות קרע או פיצול בצד היציאה.

 • אל תכריח את המסור, פשוט תן לו לעשות את העבודה שלה. עבור מסורים בסגנון מערבי, לחץ קדימה הוא בסדר, אך אין להפעיל (הרבה) לחץ כלפי מטה. הרפי את האחיזה שלך בידית - זה עשוי לעזור אם אתה מדמיין להחזיק ציפור זעירה ביד שאתה מנסה לא למעוך.

 • כפי שאחרים ציינו, שלך המרפק צריך להתנדנד חופשי מגופך.

 • איך אתה מתחיל את החיתוך יכול לעשות הבדל עצום. לחיתוכים עדינים במיוחד, חתכתי חריץ V ישר עם סכין סימון או אזמל המסייעים ללהב להתחיל ממש בזווית המתוכננת. שוב, לא מכריח את המסור ואין לחץ כלפי מטה בכלל. אני עושה כמה משיכות משיכה כדי לתפוס את הלהב בעץ (מקצוענים שראיתי ביוטיוב מתחילים את החיתוך בתנועה קצרה קדימה ואחורה - לא עבדו בשבילי, אני מניח שזה תלוי בעץ) .

 • עוד טריק שימושי בעת התחלת חיתוך הוא לצפות בהשתקפות העץ על להב המסור כדי לראות אם אתה מחזיק אותו בניצב לפני השטח.

 • לאחר התחלת החיתוך, שלוט במסור על ידי התמקדות לאן המסור צריך להגיע, בניגוד למקום בו הוא נמצא. אני יודע שזה נשמע מעורפל, אבל משום מה זה עובד.

 • השתמש באורך המלא של הלהב. מניסיוני המוגבל בהחלט, התוצאה היא חתכים ישרים, נקיים ומהירים יותר + הבלאי על הלהב אחיד יותר. זה עוזר אם אתה מדמיין שהמסור ארוך מכפי שהוא באמת.

 • אם המסור מתחיל לנדוד, אל תכופף את הלהב. במקום זאת, עקוב אחר המקום אליו החל המסור לנדוד ונסה שוב.

לבסוף, תרגלו הרבה: פיסת עץ אחת מציעה הזדמנויות רבות. בשביל מה זה שווה, הפסקתי להכות את עצמי על חתכים שנדדו 1-3 מעלות וקניתי מישור בלוק בזווית נמוכה, בניתי קרש יריות פשוט ועכשיו אוכל ליישר חתך מעט מוטה.

#5
+5
glw
2015-03-24 21:54:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מאחר לשאלה זו בשבוע, אך אזריק מעט מניסיוני.

ניסור ידיים אכן כרוך במכניקות גוף רבות כפי שתואר לעיל. בהנחה שהכתפיים שלך מיושרות ואתה מזיז את הזרוע שלך כפי שאתה צריך להיות, הדבר היחיד היחיד שעשוי לגרום למסור לנדוד מקו החתך הוא כיוון השיניים. מכונה אחרת "סט" השיניים. זו אף פעם לא בעיה עם מסורים חדשים, אך כמעט תמיד היא בעיה עם משהו שנמצא בשוק פשפשים. עבודה של זה. היה מדהים עד כמה המסור נחתך. מאז, ניסיתי זאת בעצמי עם מסור ותיק אחר בהצלחה מעורבת. הניסיון האחרון הצליח להשיג את השיניים מסודרות כהלכה.

הנקודה שלי היא שברגע שהשיניים מיוצבות כראוי וזרועך מתנדנדת בקו אחד עם החיתוך, המסור צריך לעקוב ישר.

הסרטונים האהובים עליי ללימוד זה וטכניקות עבודות עץ אחרות הם אלה בערוץ היוטיוב של פול סלרס. יש לו מתנה להסבר והדגמה. יש לו גם שירות וידאו בתשלום שעדיין לא ניסיתי.

#6
+5
Ast Pace
2015-04-19 23:11:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

שיטה אחת מכובדת להשגת חיתוכים מרובעים היא שימוש בתיבת מיטר. עיין במאמר זה ב תעלה את תיבת המיטרה לדיון מעניין על יתרונות וחסרונות. המאמר הראשי מציע לנטוש קופסאות מיטר ולהשתמש במסור אחורי ללא הקופסה לביצוע חיתוכים מדויקים.

לא משנה איך מבצעים את החיתוך, אחד העזרים הבטוחים בקבלת חתך ישר הוא לצייר תחילה את הקו לאורך. שאותו ברצונך לחתוך, ואז הניח את המסור בצד אחד של הקו. לעולם אל תנסו לנסר את אמצע הקו כי אתם בעצם מוחקים תוך כדי. גם אם אתה מתחיל בהנחת שרת מסור, הכין אותו בצד הקו שיעניק לך את האורך הרצוי של פיסת העץ.

#7
+5
Fatherjack
2018-07-15 17:31:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 • מדידה וסימון זהירים
 • עצור את עבודתך באמצעות סגן או וו ספסל
 • השתמש במסור חד
 • ודא שאתה נוחים ויש להם מקום לעבוד
 • אל תמהר
 • תרגול
#8
+1
NipFu
2016-02-23 12:25:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מנסה לראות מה המסור עושה בכל תנועה. פעם פשוט ראיתי משם ולא ממש ראיתי מה קורה.

הבעיה העיקרית שאני רואה היא אנשים שמטים את המסור במישור ה- z בזמן שהם חותכים. שמירה על להב המסור ישר למעלה ולמטה או אורתוגונלית לחתיכה שנחתכה עזרה לי לחתוך ישר יותר.

ניתן לשפר את תשובתך על ידי הסבר על הצעדים שבהם אתה משתמש לפי הסדר. כמו כן, אנא הסביר למה אתה מתכוון במילים 'קראטה או שידור חופשי או משהו'
#9
+1
Tushig
2018-04-16 06:42:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אתה צריך לצייר עם סרגל על ​​העץ. בשלב הבא עליכם להטביע מעט סימן על העץ, על הקו עם המסור שלכם ולאחר מכן עליכם לנסר על הסימן.

אני חושב שמהקשרו ברור כי השאלה איננה כיצד ליצור קו על החומר, אלא כיצד לחתוך קו מסומן בצורה מדויקת מבלי שהמסור נודד.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...